Edice A.H. Riise Navy: rumy věnované námořním a silovým složkám

Portfolio značky A.H. Riise obsahuje celkem slušný počet rumů. Speciálně však takových, které nesou v názvu Royal Danish Navy - Královské dánské námořnictví. Toto silné spojení začalo ještě za časů zakladatele značky Alberta Henricha Riise, když v začátcích 19. století v Charlotte Amalie (hlavním městě tehdejší Západní Indie (pozn. Dnes Amerických Panenských ostrovů)) začal destilovat svůj vlastní rum. Jako držitel oprávnění a výrobce rumu nejenže zásoboval dánske námořníky při kotvení v Západní Indii. Svůj rum přes ně posílal i zpět do domovského Dánska, kde následně zrál pod dohledem námořnictva v Kodani. Začala tím dlouhá tradice, která spojila jméno nadšeného vědce a farmaceuta se silovými a námořními složkami Dánského království, která trvá dodnes.

Námorní rumy od A.H. Riise

Rumy z edice Royal Danish Navy jsou podle tradice míchané jako výrazné a silné rumy inspirované drsným životem na moři. Mají melasový základ a vyrábějí se pomalou fermentací. Následně jsou destilovány metodou pot still, po níž vznikne rum s 85% obsahem alkoholu. Výsledkem tohoto procesu jsou tmavé rumy s jantarovou až téměř ebenově černou barvou a komplexním chuťovým profilem. Přesto je každý z těchto rumů jiný.

Do edice A.H. Riise Royal Danish Navy patří momentálně 7 rumů a jeden hořký bylinný likér, které vám o chvíli představíme:

1) A.H. Riise Royal Danish Navy 40 %

A.H.Riise Royal Danish Navy Rum

Základ celé série s klasickým 40 % obsahem alkoholu. Melasový rum, který se vyrábí tradičními postupy a pomalou fermentací podle originální receptury z roku 1838, kterou vytvořil zakladatel značky, Albert Heinrich Riise. Tento rum si ve světě námořní flotily dánské království pevně uchoval místo. Čerství námořní kadeti si ním připíjejí na oslavu úspěšně složených důstojnických zkoušek. Místo si našel i při posádce mínoloviek (bitevních lodí na hledání a ničení mořských min), při speciálních námořních jednotkách a v námořních muzeích.

2) A.H. Riise Royal Danish Navy Strength

A. H. Riise Royal Danish Navy Strength je výrazně silnější verze s 55% obsahem alkoholu, stejně vyrobená podle dávné tradice. Míchá se ručně jen v malých dávkách z několika obecně až 20-letých destilovaných rumů typu "Vedderburn and Plummer" (rum z melasy vyrobený velmi pomalou fermentací). Nefiltruje se za studena a rovněž se k němu nepřidává karamel. Absence filtrace dodává tomuto námořnickému rumu charakteristickou a mimořádně tmavou, téměř černou barvu.

3) Likér A.H. Riise Danish Navy Westindian Bitter

Hořká klasika. Bylinný likér, který v tomto seznamu námořních rumů vyčnívá. Je tu však oprávněně. Patří do navy edice a potvrzuje to jako svou chutí, tak i barvou. Tento hořký námořní likér tvoří až 30 kořenin a lékařských bylin přidaných k extra starému rumu XO Reserve. Za života autora receptury A.H. Riisa byly hořké likéry vyráběny výhradně lékárníky a považovány za terapii pro většinu lehkých onemocnění. Věřilo se, že mají pozitivní vliv na tělo i ducha. Také byly užívány k léčbě žaludečních nevolností na moři i na souši. Ochutnáte?

4) A.H. Riise Black Barrel Navy Spiced Rum

Neoblomný společník na pevnině, na moři ale i ve vzduchu - temný jako noc a ochucený podle tajného dávného receptu! Rum A.H. Riise Black Barrel patří mezi méně známé navy rumy. Od ostatních rumů se liší barvou, která je méně jantarová, ale o to více připomíná melasu. Rum totiž zrál ve výrazně ohněm vypalovaných sudech, které ovlivnily jeho vzhled i chuť. Kdysi se totiž destiláty zvykli plnit do sudů, ve kterých byly dříve převážené potraviny jako ryby a slané masové pokrmy. Silné vypálení vnitřní části sudů mělo odstranit nežádoucí pachy. Efekt byl však jiný. Dřevo se po kontaktu s teplem otevřelo a v kombinaci s dlouhým zráním během plavby přeneslo do nápoje komplexní dřevitou chuť s menším obsahem taninů.

5) Rum A.H. Riise The Thin Blue Line Denmark

Rum A.H. Riise The Thin Blue Line Denmark je směsí prvotřídního rumu z někdejší Západní Indie a Střední Ameriky. Tento rum byl vytvořen ve spolupráci s dánskou asociací Thin Blue Line poskytující pomoc a podporu statečným příslušníkům dánské policie, kteří utrpěli ať už fyzické nebo psychické zranění během let ve službě.

6) A.H. Riise Frigate Jylland

Námořnický rum A.H. Riise Frigate Jylland je exkluzivní limitovaná edice. Každý hlt je cestou zpět časem a poznáváním rumu, o němž se říká, že si udržel morálku dánských námořníků během 18. století. Byl pojmenován po fregatě (historické vojenské rychlé plachetnici se třemi stěžni), která byla použita 9. května 1864 v bitvě o ostrov Helgoland. V bitvě dánské námořnictvo vyhrálo nad rakousko-pruskou flotilou. Fregata byla následně několikrát vyslána na cestu do Západní Indie, kde se dočkala obdivu Valdemara Riisa, Albertova syna. Fregatten Jylland je dodnes největší zachovanou dřevěnou lodí na světě, kterou se podařilo opravit a uchovat i díky tomu, že část z prodeje této edice rumu je věnována právě na muzejní účely a zachování tohoto historického námořního pokladu. Značka A.H. Riise také finančně podpořila instalaci historických kanónů v rámci prohlídky zbraní na lodi. Tato unikátní válečná plachetnice je dnes součástí dánského, ale i světového kulturního dědictví.

7) A.H. Riise FROGMAN "Conventus Ranae" 60 %

Denmark's Fromandskorpset (Frogman Corps) je dánská obojživelná potápěčská jednotka vytvořená podle vzoru britské S.B.S (British Special Boat Squadron). Vznikla v roce 1957 a byla to vůbec první dánská speciální jednotka, která se stala součástí námořnictví.

I když existuje již dlouhá desetiletí, dostat se do ní se nepodaří komukoliv. Každý člen má své jedinečné oddílové číslo, které mu je přiděleno až do konce života. Náročný výcvik mezi frogmeny absolvoval i dánský korunní princ Frederik (na fotce níže spolu s dánskou královnou Margrethe II.). Do elitní jednotky Frogman Corps se zařadil v roce 1995. Právě zde přišel i ke své legendární přezdívce "Pingo." Jeho oddílové číslo je 210.

A co znamená "Conventus Ranae?"
Překlad z latiny znamená "shromáždění žab." Jde však o formální sdružení, do kterého se může přidat každý Frogman ve výslužbě se zájmem budovat vazby mezi aktivními a bývalými frogmany. Ve spolupráci s tímto sdružením vytvořila značka A.H. Riise u příležitosti 60. výročí od vzniku Frogman Corps i exkluzivní limitku A.H. Riise Danish Navy Frogman 60 a stala se tak hrdým sponzorem statečných frogmenů ve výslužbě.

8) Novinka: A.H. Riise Naval Cadet

Rum Naval Cadet je nejnovějším členem rodiny navy rumů A.H. Riise. Inspirací pro něj byla nejstarší Námořní akademie na světě, která již od roku roku 1701 zajišťuje výcvik dánských námořních kadetů. Tato akademie kráčí s dobou a již více než 320 let vzdělává a trénuje lidí zodpovědných za obranu dánských zájmů na moři. Od té doby plachty lodí nahradily výkonné motory a kanóny vystřídaly rakety. Některé tradiční prvky si ale zachovává dodnes. Například, pokud jste kadetem v námořní akademii, jste vybaveni ikonickou kadetskou dýkou, kterou kadeti po výcviku a získání hodnosti poručíka opět odevzdávají. Když absolvují výcvik v hodnosti nadporučíka, dostane se jim totiž ještě vyšší pocty v podobě důstojnické šavle (na obrázku).

Tou největší poctou po absolvování námořního výcviku je však osobní jmenování dánskou královnou Margrethe II., která každému novému důstojníkovi poblahopřeje podáním ruky.

A jaký je rum A.H. Riise Danish Navy Naval Cadet?
Vzorek jste v předstihu mohli ochutnat už v rumovem kalendáři A.H. Riise 24 Experiences (2020). Samotný blend odhaluje dokonalou kombinaci tradice a síly. Sladký nektar se v tomto námořním rumu perfektně prolíná s chutí silného alkoholu a vytváří tak velkolepý chuťový zážitek s tóny kůže.

Novinku A.H. Riise Naval Cadet už najdete i v našem e-shopu Svetnapoju.cz, stejně jako ostatní rumy z navy edice. Jejich koupí podporujete taky světové kulturní dědictví, námořné a válečné veterány. A my rozhodně doporučujeme alespoň jeden ochutnat!

Newsletter
shop roku