Filtrování
Cena
Řazení
Na stranu
filtr produktů

Každý koňak je brandy, ale není to vůbec brandy možné byť koňakom. Ideální destilát z hrozny dopestovaného pouze v originální koňaku (Francie). Název koňaku / koňaku je chráněn mezinárodními dohodami s dohodami pro brandy z tohoto kraje. Vínovica vypálená nezávislá, případně dostupné dokumenty, sa nazýva brandy. Od příbuzného armaňaku se koňak odlišuje dvojnásobnou destiláciu, užší sortimentom můžete odrýt hrozbu a velikost země i apelácie, z které pocházejí. Cognac je pravděpodobně rozlehlejšia než Armagnac a od roku 1908 je rozdělena na šest apelácií: Grand Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires.

Prastará metoda dvojnásobné destilácie koňaku v medených kotloch má komplikovaný postup. Důsledne je možné oddělovat více frakcí uživatelů. Proces čekání pri jednom „várke“ 16 až 24 hodin. Destilácia dní úrody musí skončiť do 31. marca (najbližší po zbere). Potom putuje číry destilát v sile 70% alkoholu do dubových sudov. Vysoký objem alkoholu se omezuje, v rámci časových limitů (podle stanovených dob zrenia). Vrcholom zrenia koňaku je 50 rokov. Po 60 letech je koňak z dreva suda sníh nezniča, kvalita je možné ohrozit. Vyzretý koňak se připravuje na skleněné demižóny, kde už nezreje. Miešanie predávaného miešového nápoje je hotová veda. Neviditeľné aj viac ako stovku koňakov různého veku a skluzu. Hledáme kulku a chuť majstra míchača - blendera. Kvalitné koňaky sa plnia do fliaš, ktoré jsou samé osebe skvostom. Snúbi sa tu prvotriedna kvalita nápoja s uměleckým dielomem.

Koňaky se označují písmenami nebo názvy na základě věku a podle nejmladšej pálenky v žádosti. V r. 1865 sestavil Maurice Hennessy oficiálnu stupnicu, ktorá sa dá dodnes:

V.S. - Very Spéciale - zmesi koňakov, z nich najmladší má svoje 2 roky
V.S.O.P. - Very Superior Old Pale - zmesi koňakov, z nich najmladší má min. 4 roky
X.O. - Extra Old - zmes koňakov, z vašich najmladšia zmes má min. 6 rokov (od roku 2018 min. 10 rokov)
Výrobci neumožňují používat staromódní koňaku jako je třeba zjistit a proto rozlišovat koňaky dalších názvů:

Napoleon - radí se mezi VSOP a XO koňaky
Extra– sa radí nad XO koňaky
Hors d’Age - luxusní vysoce dostupné koňaky staré i 100 rokov
Ročník - ročníkové koňaky, zmes je z obrazovky roku

...zjistit více skrýt
Newsletter