Jenom 5000 lahví pro celý svět. Seznamte se s Black Tot 50th Anniversary!

Námořní rum Black Tot vám predstavovať asi nemusíme. Psali jsme o něm už zde a někteří z vás už možná zažili i Black Tot Masterclass lekci s naším brand ambasadorem Reném Čičmancem. V roce 2020 se však na svět dostala novinka – výroční edice Black Tot 50th Anniversary, která je dostupná pouze v limitovaném počtu 5000 lahví pro celý svět.

Čím je tak výjimečná?

Začalo to zrušením více než 300-leté tradice

Už od 17. století přidělovalo Královské námořnictvo pivo k obědu každý den. Systém však nefungoval velmi dobře. Dobře vychlazené pivo mělo výbornou chuť, ale dvouměsíční plavby napříč Atlantickým oceánem a horký vzduch v podpalubí na něj nepůsobily dobře.

To se naštěstí vyřešilo v roce 1655, kdy britská flotila získala ostrov Jamajka a s ním i přístup k sladkému rumu, který už dokázal zvládnout tropické počasí i brázdění Atlantiku. Námořníci tak začaly dostávat v době oběda denní příděl tmavého rumu (známý jako "tot") s vysokým obsahem alkoholu. Ten byl tak vysoký, že střelný prach, který jím byl navlhčený, zůstával vysoce zápalný.

Tradice fungovala několik století, dokud se věci nezačaly měnit.

Moderní námořnictví vyžadovalo více pozornosti a střízlivosti při ovládání novodobých technologií, a tak 31.7.1970 britská vláda denní příděl rumu v námořnictvu zcela zrušila. Tento den se v historii britského námořnictva nazývá Black Tot Day. Doslova černý den pro rumový příděl.

Pro milovníky rumu měl však i jiný rozměr:
"Britští námořníci byli původní rumoví blendeři, kteří mísily chutě rumů z celého světa do směsi, kterou dostával každý námořník, každý den." (Oliver Chillton, head blender v Elixir Distillers).
A tak si rok co rok milovníci rumu připíjejí na smutnou připomínku ztráty historického námořního rumového blendu. Toho, který vznikal celé generace mícháním různých rumů světa.

Black Tot 50th Anniversary

V roce 2020 uplynulo již 50 let od doby, kdy britská vláda přistoupila k tomuto nepopulárnímu opatření na lodích její Královského Veličenstva. Na připomínku 50. výročí Black Tot Day byla vytvořena speciální limitovaná edice námořního rumu Black Tot 50th Anniversary.

Byl vytvořen jako vyjádření pocty původní námořní směsi. Cílem však nebylo stvořit kopii původního námořního rumu nebo novou verzi Black Tot Finest Carribean. Měl se stát něčím mezi tím - něčím, co by působilo jako dávný rumový blend Královského námořnictva, ale zároveň chutnalo o něco moderněji. Sestává proto i z rumů pocházejících ze 4 klíčových zemí původu originálního navy rumu - z rumů z Barbadosu, Jamajky, Guyany a Trinidadu, které v duchu tradice podtrhuje i malé procento world blendu namíchaného z rumů z různých koutů světa.

Vytvoření požadované receptury přineslo však i několik zádrhelů. Například charakter rumů z Trinidadu se od dob námořních blendů změnil z bohatých a těžkých rumů na lehčí a jemnější. A tak tvůrci tohoto rumu přidali do směsi i trochu archivního rumu z již zavřené destilérky Caroni, či velmi starý 42-letý rum z Guyany.

Podařilo se. Blend Black Tot 50th Anniversary byl ve finále úspěšně namíchaný z těchto rumů:

      ■ 28 % 12-letý rum z Guyany - Demerara Distillers - Savall still
      ■ 27 % 9-letý rum z Guyany - Demerara Distillers - Savall still
      ■ 15 % 11-letý rum z Barbadosu - Foursquare - pot / column still
      ■ 11 % 10-letý rum z Trinidadu - Trinidad Distillers - column still
      ■ 8 % 9-letý rum z Jamajky - Hampden - pot still
      ■ 6 % 10-letý rum z Guyany - Demerara Distillers - Port Mourant still
      ■ 4 % 23letý rum z Trinidadu - Caroni - column still
      ■ 0.5 % 42-letý rum z Guyany - Uitvlugt - Port Mourant still
      ■ 0.5 % Original Royal Navy Rum - world blend

Black Tot 50th Anniversary rum

Je třeba zmínit také to, že i vzhledem k použití cenných klenotů mezi archivními rumovými sudy, není vyrobený ve velkém. Jde o limitovanou edici celosvětově dostupnou pouze v počtu 5000 lahví. Po vyladění receptury byly totiž dvě třetiny rumu naflaškované jako Black Tot 50th Anniversary. Zbývající třetina rumové směsi putovala zpět do sudů a bude základem pro každou další výroční edici rumů Black Tot Anniversary.

Premiérová edice Black Tot 50th Anniversary je však již od prosince 2020 k dispozici. Po prvním ochutnání otevírá různé úrovně chutí, mezi nimiž se objevuje lékořice, vanilkové lusky, limetky, hořká čokoláda, hrušky nasáklé brandy či máta. Tento rum je nefiltrovaný a bez přidaného cukru.

Vůně: skořice, karamel, jablečný koláč, grilovaný ananas, muškátový oříšek, citrusy, rozinky v čokoládě
Chuť: lékořice, vanilka, limetka, hořká čokolády, hrušky, máta, náznak hořké pelyňku
Závěr: dlouhý, rozléhavý a sladko-svěží

TIP NA ZÁVĚR:

U příležitosti 50. výročí vznikl i tasting set Black Tot 50th Anniversary. Obsahuje 5 miniatur rumů, které vás postupně provedou vývojem karibského námořního rumu Black Tot. Set obsahuje 3 komponenty (miniatury konkrétních rumů), z nichž se mísí originální rum Black Tot Finest Carribean, pak taky i miniaturu už namíchaného Black Tot Finest Carribean a miniaturní limitované edice výročního rumu Black Tot 50th Anniversary Rum. Jednoduše ... výborná příležitost ochutnat různé rumy a rumové směsi, které dokáže jen málokterý fanoušek rumu odolat!

Black Tot 50th Anniversary Tasting set Svetnapojov

Newsletter
shop roku