25.08. 2020
Rum
Cihuatán: řemeslný rum ze Salvadoru inspirovaný mayskou mytologií

Pokud jste někdy alespoň jedním okem zabloudili do kategorie prémiového rumu, značku Cihuatán jste nemohli přehlédnout. Nápadně a detailisticky zdobené láhve s prvky mayské mytologie hýří barvami. Ukrývají rum z mladé salvadorské destilérky, která se zráním prvního rumu začala jen v roce 2004.

Domovská země Cihuatánu, Salvador, je opravdu malý stát Střední Ameriky. Lidnatý, no jen o něco málo větší než čtvrtina České republiky. Jako jediná země v oblasti však nemá pobřeží omývané Karibským mořem. Cihuatán bychom proto jen těžko mohli zařazovat ke karibským rumem. Naopak, jde o autentický a paradoxně vůbec první 100% salvadorský rum, který hrdě reprezentuje svou zemi.

Údolí Cihuatán: Země za spící ženou

Slovo "Cihuatán" v mayské řeči znamená "země za spící ženou" a odkazuje na pohoří Guazapa, jehož linie štítů připomíná tvář ležící ženy - bohyně podporující a chránící bohatství a plodnost okolního údolí. Tvář spící ženy se stala i klíčovým prvkem nádherného designu značky a najdete ji zakomponovanou do mayských symbolů a zářivých barev na každé z lahví rumů Cihuatán. Spící žena v různých edicích rumu promlouvá k vybraným mayským bohům ve prospěch údolí Cihuatán a lidí, kteří v něm žijí.

údolie cihuatán salvádor

Soběstačná destilérka inspirována mytológií Mayů

Každá část výrobního procesu od výsadby cukrové třtiny, její zpracování, destilaci, zrání až po lahvování probíhá pouze a jedině v Salvadoru. Pohání ho dokonce i vlastní elektřina vyrobená z odpadních vláken cukrové třtiny. Úplná soběstačnost destilérce spolu s vědeckými znalostmi a neutuchající zvědavostí otevřela dveře ke kvalitě umělecko-řemeslného rumu. Příběh přímo z úst tvůrců tohoto rumu si můžete prohlédnout také ve videu se slovenskými titulky:

Mayové byli nepřekonatelně zvědaví, a to je vedlo ke studiu souhvězdí a čísel, zkoumání nových území a tvořivosti předbíhajéci jejich dobu. Starověké dědictví země Mayů se stalo pro značku nekonečnou studnicí inspirace také při vytváření různých edic rumu Cihuatán. Odráží se to i v jejich nezaměnitelné chuťové paletě. Za tou už léta stojí master blenderka Gabriela Ayala. Dcera mikrobiologa strávila dětství pozorováním a obdivováním otcovy vědecké práce. Stala se z ní vystudovaná chemická inženýrka a dlouhá léta působila při inovování produktů v cukrovarnickém průmyslu, dokud se nesetkala s Juanem Alfredem Pascem, viceprezidentem Cihuatánu. Přidala se k procesu tvorby něčeho, co do té doby v Salvadoru neexistovalo - prvního skutečně salvadorského rumu. O Gabriele se říká, že dokáže vynikajícím způsobem zapracovat emoce do dokonalé vědecko-technologické výroby rumu a vytvářet tak jedinečné chuťové palety kráčející po stopách mayských legend a mytologie.

gabriela ayala cihuatan rum

Nantli a Tajtli: dva základní druhy rumu v jazyku Nahual

V Cihuatánu se vyrábějí dva druhy rumu, které se spolu následně blendují: lehký mateřský rum Nantl a těžký otcovský rum Tajtli. Mateřský rum se vyrábí v mimořádně čisté podobě, je lehký a světlý, dozrává v nových amerických dubových sudech a je možné v něm cítit tóny zeleného jablka, vanilky a citrusů. Otcovský rum Tajtli se nechává zrát v sudech po bourbonu a záměrně není tvořen v až takové čisté podobě jako mateřský, aby si zachoval specifický chuťový a aromatický buket. Tajtli obsahuje zelené tóny trávy připomínající "agricole rumy" - a to i přesto, že se nejedná o tento druh rumu.

V jakých sudech zraje rum Cihuatán?

Jak jsme již zmínili, na zrání rumu Cihuatán se používají nové americké dubové sudy a středně vypálené dubové sudy po bourbonu. Tvoří až 90% sudových zásob. Zbývající část byla ponechána jako prostor pro inovace a experimenty provázané s legendami a tajemnou mytologií Mayů. Příkladem je NOVINKA roku 2020 a již historicky první salvadorský XO rum Cihuatán Xaman, který zrál celý svůj závěrečný rok v sudech z posvátného dřeva Ceiba.

rum cihuatan xaman xo svetnapojov

Ceiba je nejvyšší strom tohoto regionu. Z jeho dřeva Mayové vyráběly ochranné předměty do bojů, plavidla umožňující objevování nových území, bylo součástí magických rituálů pro přivolání prosperity a jeho kůra se pro léčivé účinky konzumuje dodnes.

strom ceiba cihuatan
Sběratelské edice rumů Cihuatán

Na pozadí posvátných mayských rituálů však vznikla i další novinka roku 2020: limitovaná edice sběratelského rumu Cihuatán Sahumerio. Mayové byli soudržnou komunitou a hluboce si cenili lásku a vztahy. Proto byla vytvořena i tato speciální edice na oslavu lásky. Pojmenování dostala po posvátné nádobě na oheň "Sahumerio", v níž se provádějí magické rituály pro získání přízně orlí bohyně Chantico. Podle mayské tradice by měly v sahumériu dnem i nocí tlít vybrané rostlinné oběti pro posílení lásky v různých životních podobách:

■ sušené květiny, myrta nebo květový med pro milostnou lásku
■ sušené ovoce za rodinnou jednotu
■ kadidlo pro přátelství
■ kakao, semínka a másla pro ochranu a lásku k sobě samému

rum cihuatan sahumerioO něco déle jsou dostupné i další dvě limitované edice:

Cihuatán Nahual Legacy Blend byl inspirován osobními duchovními strážci Nahual ztělesněnými do podoby posvátného zvířete. Podle Mayů má takového duchovního strážce každý z nás a představují neprolomitelnou hranici mezi lidskostí, přírodou a vesmírem. Zjistit jaký je váš Nahoual, můžete zde.

I Cihuatán Nikté je limitovanou edicí a dalším sběratelským rumem inspirovaným světem Mayů. Byl vytvořen jako pocta Kay Nikté, mayskému festivalu květin a Sac Nikté, mystické královně noci. Tento nepolapitelný květ, kvete pouze na jednu noc a naplní vzduch lákavou vůní surového medu a jasmínu. Před úsvitem vadne.

zberatelsky rum cihuatan nahual nikte

Stálé edice

Kromě již zmíněného XO rumu Cihuatán Xaman, nabízí značka ještě další edice rumu, které patří do jejího stálého portfolia:

8-letý rum Cihuatán Indigo byl inspirován typicky modrou barvou Mayů, kterou získávali z indigově modrého květu (añil). Je to zároveň barva Salvadoru a boha dešťů Tlaloca, ke kterému se na etiketě spící žena přimlouvá za kvetení tohoto květu.

12-letý rum Cihuatán Cinabrio byl naopak věnován mayskemu bohu slunce Kinich Ahau a inspirován cihlově červenou barvou získanou z minerálu cinabarit. Spící žena se na láhvi obrací na boha slunce v podobě dvou kolibříků, aby svými hřejivými paprsky rozproudil život v údolí.

cihuatan rum indigo cinabario

rum cihuatan indigo cinabario inspiracia

Rum Cihuatán si můžete vychutnávat samostatně, s kostkou lado, ale i jako součást skvělých a stále populárnějších rumových koktejlů. Nechte se inspirovat jejich lákavým mayským pozadím a ochutnejte jedinečný salvadorský rum Cihuatán i vy!

Newsletter