HAMPDEN: Jamajský rum, který uchvacuje chutí i poctivostí

Jamajská destilérka Hampden Estate vznikla ještě v roce 1753 a dnes je jednou z nejzajímavějších nejen na Jamajce, ale v celém Karibiku. Její rum, se stejnojmenným názvem Hampden, je možné popsat jako endemický rum (typický pro danou lokalitu) právě kvůli svému místu původu a výrobě. Je totiž nemožné vyrobit ho kdekoli jinde na světě.

Destilérka Hampden Estate

Destilérka se nachází v regionu Trelawny Parish na severozápadě ostrova Jamajka, který vystihuje výjimečná biodiverzita. Jen abyste věděli, v nedalekém okolí se rozprostírá tropický prales, který je domovem 26 druhů domorodých jamajských ptáků, největšího motýla na západní polokouli a také posledních jamajských krokodýlů.

5 pilířů výroby rumu Hampden

Rum Hampden představuje jakousi oslavu této divoké přírody, a zároveň místa svého původu. Destilérka Hampden Estate se přitom považuje za jednu z nejautentičtějších na světě a patří mezi špičku těch nejlepších.

Příslib top kvality je založen na 5 pilířích, které tvoří základ výroby rumů Hampden:

1. Pramenitá voda
V celém výrobním procesu se používá výhradně voda přitékající z nedalekého pramene. Vápencové podloží, kterým protéká ji činí jednou z nejčistších na světě.

2. Divoká fermentace a umění výroby vysokoestérových rumů
Rumy Hampden jsou vyráběny extrémně dlouhou fermentací za pomoci přírodních kvasinek. Destilérka si zakládá na umění výroby vysokoestérových rumů, při které stále používá tytéž, unikátní a tajné metody už od 18. století. Výsledkem je rum s nezaměnitelným chuťově-aromatickým profilem, za který vděčí právě vysokému obsahu esterů.

3. Destilace 100% metodou pot still
Rumy od Hampdenu jsou destilovány výhradně klasickým jamajským stylem v měděných destilačních kotlích. A to konkrétně metodou, která se jmenuje double retort pot still. Hampden Estate je dnes jednou z posledních destilériek, která nepřetržitě používá tento dlouhý způsob destilace. Pomáhá jí totiž zachycovat základní chutě tvořící charakteristický chuťový styl její rumů. Momentálně má tato destilační zařízení v provozu čtyři:

■ John Dore - nejstarší destilační zařízení ještě z roku 1960 o objemu 7560 litrů a působivým tvaru labutího hrdlem
■ Vendome - z roku 1994 a objemem 18 900 litrů, které jako jediné destilační zařízení, které zpracovává cukrovou třtinu z okolí destilérka
■ Forsyth - z roku 2010 a kapacitou více než 18 900 litrů
■ jihoafrické destilační zařízení TNT - z roku 2016 a s podobným objemem 18 999 litrů

Destilace těmito pot still zařízeními trvá přibližně 7 hodin a výsledkem je rum s 82% obsahem alkoholu.

4. Zrání v tropickém klimatickém podnebí
Říkáte si, že kupovat 8-letý rum není nic moc a překvapuje vás, že destilérka, která existuje již skoro tři století nabízí jen 8-letý rum? Nuž, nemějte obavy. 7 let zrání v tropickém klimatickém pásmu na Jamajce je totiž úměrných 25 rokem zrání pod mírným klimatickým podnebím v Evropě. Pro vysvětlení ještě dodáme, že rumy z Hampdenu se v minulosti prodávaly především evropským a americkým obchodníkům jako základ pro různé značky s různými levely ester. Teprve v roce 2009, destilérka získala do vlastnictví rodina Husseyovcov, začala i éra s dozráváním rumu pod vlastní střechou, a tak nejstarší sudy pocházejí zatím jen z roku 2010. Jinak, jen pro zajímavost - Hampden dozrává v sudech po bourbonu a podle dostupných informací by se jich mělo v destilérka nacházet kolem 2700.

5. Bez přidávání barviv a cukru
Destilérka Hampden se vyznačuje skutečně poctivým a přirozeným způsobem výroby. Rum nevylepší přidáváním barviva, karamelu ani dosladzovaním cukrem. Je to prostě rum ve své přirozené podobě.

Spoznejte rumy z destilérky Hampden

V Hampden Estate zatím vznikly 3 druhy rumů, které vyjadřují její chuťový styl:

1. Hampden 8-letý rum

Jde o vlajkovou loď značky, která propojuje její chuťovou komplexnost a všestrannost. Hodí se proto pro samostatné vychutnávání, stejně jako i pro míchání koktejlů. O tomto rumu se říká, že je jakousi kvitesenciou hampdenovského stylu a při degustacích ho zaručeně poznáte.

Vůně: ananas, mučenka jedlá, nádech kůže, následně se rozvine do papaya, limetky, sevillských pomerančů a nektarinek
Chuť: dominuje banán a ananas
Závěr: skořice, sladký zralý banán se postupně přenese do jablečného džemu a nádech lékořice ukončují tuto aromatickou procházku

Na svetnapoju.cz je dostupný i jako dárkové balení, ve kterém 8-letý jamajský rum Hampden doplňují i ​​2 rumové skleničky pro ještě lepší vychutnávání.

2) Hampden Overproof rum

Poutavá, silnější verze rumu Hampden, která je určena zejména pro zkušenější degustátory a puristy libující si v intenzivních a nekompromisních chutích. Tento overproof rum má totiž až 60 % obsah alkoholu.

Vůně: od začátku dominují pečený banán a ananas, na okraji karamel
Chuť: výrazný banán, ananas následovaný muškátovým oříškem, hruškou a papájou
Závěr: koření, starý dub a ovocný džem

3) Hampden Great House - limitovaná edice raritního a jen těžce dostupného rumu

Rum Hampden Great House je raritní a velmi žádaná limitka, kterou vytvořil uznávaný master Distiller Vivian Wisdom. Za jeho náročnou dostupností je i to, že koupit si ho je možné pouze na Jamajce přímo v destilérce nebo v přísně omezeném množství pouze ve vybraných zemích světa. Uvádíme ji už jen pro zajímavost, pokud byste na ni náhodou natrefili. Nic však není nemožné a jednoho dne na ni možná narazíte i na svetnapoju.cz.

Barva: jantarová s hlubokými, mahagonovými odlesky
Vůně: intenzivní a ovocná s tóny grilovaného ananasu, rumového koláče, máty a s náznakem kouře
Chuť: hřejivá a kořeněná, cítit v ní tóny bílého pepře, krémových těstovin, bonbónů a máty
Závěr: dlouhý a rozléhající se s tóny čerstvě posekaných bylinek, zralého exotického ovoce a tabákových listů

Veškerou ponuku rumů značky Hampden, včetně výhodného setu najdete zde. Neváhajte, je to opravdu skvělý a velice oblíbený rum!

Newsletter