#michamdoma koktejly - 3. díl

Jemně nahořklá a zároveň sladká perlivá limonáda. Co si vybavíte jako první při slově Tonik? Bavorské pivo! Legendární spojení fernetu a toniku, které je známé každému Slovákovi i Čechovi, určitě nemusíme představovat. Pojďme se však podívat na to, co je vlastně tonik, jak vznikl a jaké drinky si z něj můžeme připravit.

Čo je vlastně tonik?

Tonik je sycený nealkoholický nápoj, který si v obchodě často mýlíme s lahví sody (velká chyba). Skládá se z vody nasycené oxidem uhličitým, cukru a malého množství chininu, který mu dodává výraznou hořkou chuť.

Počkat, co je Chinin?

Chinin je hořká sloučenina extrahována z kůry stromu Cinchona. Název byl odvozen od původního slova Quechua, pro kůru stromů Cinchona "Quina" nebo "Quina-Quina", což znamená "kůra kůry" nebo "svatá kůra". Ta se používala pro její léčivé účinky již dlouho před tím, než ji přinesli do Evropy španělský průzkumníci z Ekvádoru a Peru v 17. století. Chinin se používal zejména jako svalový relaxant na tlumení chvění v chladném počasí.

Lék proti malárii

Během expanze byly britští vojáci nasazováni do exotických tropických zemí Afriky či Indie, které byly zaplaveny malárií. Mnoho historiků věří, že Afrika přestala být známá jako "hrob Bílých mužů", právě díky chininu. Byl to doslova dar z nebes! Účinná léčba malárie byla velmi žádaná, ale hořká chuť přípravku byla velmi nepopulární. (Na léčbě malárie je chinin dodnes nejdůležitějším léčivem a také se užívá proti horečkám.)

Britský vojaci pijú tonik

Jak se poznal gin s tonikem?

 

Aby se hořká tonicko voda stala příjemnější, vojáci do ní začali přidávat cukr a tak se zrodil tonik! Následně do chutné "zdravé" vody přimíchána i gin a legendární spojení bylo na světě. Námořnictvo dokonce nařídilo, aby se tento nápoj pil povinně.

První komerční tonické voda byla vyrobena v roce 1858 v britské koloniální Indii. Netrvalo dlouho a oblíbený osvěžující nápoj, který byl ideální do teplého počasí, se stal módním a trendy nápojem.

Dnes už známe různé verze a příchutě toniku. Napopulárnejšie u nás jsou nepochybně zázvorový a růžový tonik. Společnost Thomas Henry přichází však s úplně jinými a jedinečnými chutěmi jako bezinky, květy třešní či dokonce káva.

Výběr receptů na tento týden: 

Hyogo, Tea and Tonic

 

Hyogo, Tea and Tonic

Hyogo, Tea & Tonic:
■ 50ml ginu - 135 East Hyogo Dry Gin
■ 1 sáček libovolného čaje (doporučujeme použít ovocný)
Thomas Henry Tonic Water

Do sklenice dáme čajový sáček, zalijeme ginem a necháme 2 minuty louhovat. Následně přidáme do sklenice led a dolijeme tonikem. Jednoduchý, chutný a efektní drink!

Cannon Street Fizz

Cannon Street Fizz

Cannon Street Fizz:
■ 40ml vodka
■ 15ml Cointreau
■ 15ml čerstvá limetková šťáva
Thomas Henry Elderflower Tonic
■ čerstvý koriandr a okurka na ozdobení

Vodku, Cointreau a limetkovou šťávu nalijeme do vysoké sklenice s ledem. Jemně promícháme a dolijeme s Thomas Henry Elderflower Tonic. Ozdobíme čerstvým koriandrem a plátkem okurky.

Jaeger Coffee Brew

Jaeger Coffee Brew

Jaeger Coffee Brew:
■ 35ml Jägermeister
Thomas Henry Coffee Tonic
■ citronová kůra na ozdobení

Do vysokého válcového sklenice (highball) dáme led a Jägermeister. Dolijeme Thomas Henry Coffee Tonic a ozdobíme citrónovou kůrou. Na zdraví!

Nezapomeňte sdílet své vytvořené drinky na sociálních sítích s označením #michamdoma se @svetnapojov. Nejlepší příspěvky vybereme a oceníme poukázkami na nákup.

 

Newsletter