26.01. 2021
Rum
Santos Dumont: Od příběhu leteckého průkopníka k brazilským rumům

Když se řekne Santos Dumont, v okamžiku zpozorní všichni nadšenci inovací a vynálezů. A speciálně fanoušci letectví. Název značky brazilských rumů Santos Dumont je totiž pevně spjat s jedním z nejzajímavějších vynálezců Brazílie.

Santos Dumont príbeh značky

Koncem 19. století žil v Brazílii výjimečný muž jménem Alberto Santos Dumont (20. červenec 1873 - 23. červenec 1932). Byl to světoznámý průkopník letectví, aristokrat, celebrita, ikona stylu, stejně jako i dědic bohaté rodiny výrobců kávy a cukrové třtiny v Brazílii. Jeho otec byl francouzský inženýr a kávový král Brazílie, vlastnil totiž obrovskou plantáž s názvem Cabangu (ve státě Minas Gerais, blízko São Paula). Díky využívání nejnovějších vynálezů, které jim pomáhaly na plantáži s efektivitou, Santos Dumontovci výrazně zbohatli a od cukrové třtiny rostoucí na plantáži se dostali k destilaci rumu a cachaçy.

Vraťme se však k Albertovi. Už od útlého dětství ho fascinovaly všechny stroje, které se na plantáži používaly. Výjimkou nebyl ani parní traktor, který řídil už jako dítě. To už asi nikoho nepřekvapí, že malý Santos Dumont byl také velkým fanouškem spisovatele Julese Verna a všechny jeho knihy přečetl ještě pro 10. narozeninami.

Poté, co jeho otec v roce 1891 spadl z koně a ochrnul, rodina se přestěhovala do Francie. Albert zde začal s navrhováním, konstruováním a zkoušením leteckých strojů. Triumfem byla výhra ceny "Deutsch De La Meurthe Prize" 19. října 1901, při které na vzducholodi obletěl Eiffelovu věž v stanoveném čase pod 30 minut. Tato událost z něj na počátku 20. století učinila světově proslulou osobnost. Na popularitě získal zejména u obyčejných lidí, když polovinu z výhry 100 000 franků rozdělil svým zaměstnancům a druhou polovinu rozdal chudým občanům Paříže.

Santos Dumont letecké objavy a brazílsky rum

Letecké experimenty a závody však pokračovali dál. S tím se pojí i jiná perlička z jeho života. Tehdejší kapesní hodinky byly během pilotování nepraktické a Alberto potřeboval hodinky, na kterých by mohl sledovat čas, aniž se jeho ruce nepřestali věnovat pilotování. Objednal si proto první pánské náramkové hodinky, které speciálně pro jeho potřeby vyrobil jeho blízký přítel a klenotník Louis Cartier. Tyto historické hodinky jsou dnes vystaveny v muzeu spolu s jedním z jeho letadel.

Santos Dumont a prvé pánske náramkové hodinky od Cartiera

Příběh Alberta Santose Dumonta se stal natolik zajímavým, že dostal i seriálovou podobu na HBO, kterou už najdete i s dabingem v češtině.

4 brazilské rumy Santos Dumont

Brazilské plantáže jsou dodnes největšími producenty třtinového cukru a vlastněné rodinou Santos (pravděpodobně Albertovými příbuznými z matčiny strany). Rum Santos Dumont je podobně jako Alberto, výjimečný a nese v sobě cosi typicky brazilské. Je známý jako sladký, aromatický a dobře vyzrálý rum, jehož speciální vlastností je, že se mísí iz typické brazilské cachaçy (destilátu z třtinové šťávy). Připomíná španělské rumy, ale bez tónů spáleného dřeva. O úspěchu této značky napovíme, že Santos Dumont patří mezi 10 nejprodávanějších rumů i v našem e-shopu Svetnapoju.cz.

V jakých podobách ho můžete ochutnat?

1. Santos Dumont XO

Super premium rum, který se vyrábí ze 100% čisté panenské cukrové třtiny. Dozrává podle speciální metody trojitého zrání ve starých dřevěných sudech po bourbonu, sherry PX a portském. Každý soudek speciálně vybírá a ručně lahvuje master distiller, a to jen v omezeném množství. Každá láhev se očísluje a je na ní uvedeno i označení sudu, z něhož rum pochází. Má příjemnou viskóznosť s máslovým pocitem na jazyku.

Vůně: banán, kokos, zralé ovoce, pecka meruňky
Chuť: měkké třísloviny, silný ester, med a fermentované ovoce

Santos Dumont XO – brazílsky likér z rumu a cachacy

2. Santos Dumont XO Elixir

Po XO ​​rumu musíme zmínit i tento rumový likér! Vyrábí se podle staré receptury rodiny Dumont ze 100 % čistého, čerstvě vylisovaného, ​​panenského medu z cukrové třtiny. Po pečlivé destilaci v měděných nádobách, zrál v ex-bourbon a Pedro Ximenez ex-sherry sudech. Destilát ručně plnil při 40 % obsahu alkoholu samotný master blender a na etiketě najdete dokonce i číslo sudu, ve kterém zrál. Má jemnou, čistou a zároveň velmi bohatou chuť.
Doporučujeme i nemilovníkom rumu!

Vůně a chuť: pomerančová marmeláda, pečená skořice, hřebíček a horká čokoláda

3. Santos Dumont XO Palmira

Palmira je původní název města, ve kterém se Alberto narodil. Vyrábí se z nejlepších tradičních a pomalu fermentovaných melasových destilátů ze západní Indie a Střední Ameriky v kombinaci s tradiční třtinovou šťávou cachaça z Brazílie. Stárne v sudech po sladkém víně.

Vůně: meruňka, opékané marshmallows, sladký tabák, med, zralé ovoce
Chuť: vyzrálý sladký dub, tropické ovoce, sultánky, vzácná plíseň révy, kakao
Závěr: hladký, sladké třísloviny, slané mořské dřevo, karamel, med, tanin, kůže, tabák

4. Santos Dumont XO Gewürztraminer

Novinku Santos Dumont XO Gewürztraminer mohli ti nejšikovnější z vás ochutnat už pár měsíců před oficiálním spuštěním prodeje i v rumovém kalendáři A.H.Riise 24 Experiences (2020). V klasickém balení je dostupný až nyní. Název našeptává jeho výjimečnou vlastnost – závěrečně zrál v starých a velmi důkladně vybíraných sudech po bílém víně odrůdy tramín červený. Výsledkem je podmanivý likér, který balancuje mezi svůdně sladkou chutí a komplexní kořenitostí.

Vůně: tropické ovoce, hroznové bonbóny, mléčná čokoláda a velmi jemný dotek libečku
Chuť: hřejivá chuť pomerančů a meruněk ve spojení s kokosem a kořenitými tóny
Závěr: krásné sladký s přetrvávajícími hřejivě-kořenitými tóny, tropickým ovocem ukrytým v lahodném víně

Brazílsky rum Santos Dumont XO Gewürztraminer (záverečné zrenie v sudoch po víne tramín červený)

Zaujal vás příběh Alberta Santose Dumonta a tyto brazilské rumy nesoucí jeho jméno? Neváhejte a ochutnejte jej. Jsme si jisti, že si je oblíbíte!

Newsletter
shop roku