The GlenAllachie: Když tři whisky veteráni vdechnou starému lihovaru nový život

The GlenAllachie je mladá značka skotské whisky, která vznikla ješťe jen v roce 2017. Vyrábí se v nezávislém skotském lihovaru ležícím blízko města Aberlour v skotském regionu Speyside, který zde je již více než 50 let.

liehovar The GlenAllachie

Lihovar vznikl ještě v roce 1967 a byl znám spíše dodáváním whisky pro míchání s jinými druhy, dokud ho v roce 2017 od nadnárodní značky Chivas Brothers nekoupila trojice soukromých skotských majitelů. Byli nimi tři whisky veteráni – respektovaný mastr blender Billy Walker, Trisha Savage a Graham Stevenson.

Tehdy se jeho osud úplně změnil. V rukou těchto třech skotských whisky nadšenců přišel s vlastní značkou single malt whisky The GlenAllachie, která jen za první 3 roky své existence nasbírala již 50 ocenění. Za vše hovoří i to, že se značka The GlenAllachie už po 2 letech stala vítězem Scottish Whisky Awards 2019 (Edinburgh), kde získala až 5 medailí ve slepém testování a k tomu titul Skotská pálenice roku 2019. Skvělý úspěch , nemyslíte?

Čistě skotská whisky

Tito tři mají společně až 100 let zkušeností s whisky. To, že z neznámé whisky, kterou do té doby nikdo neznal, vytvořili značku, která má cveng, je jen důkazem jejich vysoké odbornosti a zanícení pro věc. Ve snaze o dosažení dokonalosti whisky The GlenAllachie nenechali po převzetí lihovaru ve výrobním procesu kámen na kameni. Využili své zkušenosti a znalosti a vdechli lihovaru nový život. Společně z The GlenAllachie vytvořili prémiovou single malt whisky, která se dnes hrdě pyšní svým čistě skotským původem. Nevlastní ji žádný nadnárodní koncern - je vyráběna ve Skotsku, vlastněná a řízená Skoty.

Pokud jste zvědaví, jak realisticky vypadá výroba whisky a destilérce GlenAllachie zevnitř, dejte si tuhle rychlou 12 minutovou prohlídku přes YouTube:

Billy Walker – jeden z nejrespektovanějších master blenderů

Ještě stále přemýšlíte, jak je možné, že lihovar The GlenAllachie zaznamenal takový bleskový úspěch, a to také až po 50 letech od svého vzniku? Odpověď je jednoduchá. Jedním z nových majitelů lihovaru je totiž Billy Walker, jeden z nejslavnějších lidí a respektovaný master blender ve světě skotské whisky. Tento whisky veterán patří mezi největší odborníky. Má za sebou 50-letou kariéru, během níž stál za vznikem několika oceňovaných skotských whisky a lihovarmi jako BenRiach, GlenDronach, či Glenglassaugh.

Billy Walker byl v únoru 2020 časopisem Whisky Magazine uveden do prestižní Síně slávy. Jde o čestné ocenění inspirované 100 největších osobností v historii whisky a udělované osobnostem za jejich dlouhodobý přínos do světa whisky.

Billy Walker The glenAllachie

Kus skvělé práce nám ukázal i nyní. Po tom, co se mu s jeho obchodními partnery Trishou a Grahamem podařilo koupit The GlenAllachie, osobně prošel celý inventář lihovaru. A to pěkně sud po sudu. Podrobným zkoumáním každého jednoho sudu trávil nespočet času. Jelikož je jejich zhruba 50 000, nebyl to úkol jen tak pro někoho. Sám říká, že v tom momentě objevil mimořádnost místní whisky. Její kvalitu potvrzuje i podpisem, který najdete na každé láhvi whisky The GlenAllachie.

Čím je whisky The GlenAllachie taková výjimečná? Vodou, dlouhou fermentací i Billyho vášní pro dřevěné sudy

V GlenAllachie považují právě délku fermentace za mimořádně důležitou. Čím je delší, tím lépe. A tak tato část výrobního procesu whisky trvá v lihovaru až 163 hodin (v přepočtu téměř celý tyždeň). Dlouhá fermentace totiž pomáhá rozvíjet chuťové charakteristiky whisky a přináší mnohem lepší základ do následujícího destilačního procesu. Tajomství skvělé chuti whisky The GlenAllachie spočívá v souhře několika faktorů. Přispívá k němu například i zdroj vody, který protéká přes žulové a rašelinové podloží, což má podle Billyho Walkera fantastický vliv na whisky, i na proces fermentace.

A zvláštní kapitolou ve světě whisky The GlenAllachie je velká vášeň Billyho Walkera pro dřevěné sudy s různým původem. Právě díky tomu vzniklo několik poměrně specifických linií whisky, o kterých se dočtete v následujících řádcích:

4 různé linie whisky GlenAllachie

1. Základní "vlajkové" whisky

Vlajkové lodě a vůbec první single malt whisky, které byly v lihovaru The GlenAllachie vyrobeny již pod taktovkou Billyho Walkera. Všechny jsou výsledkem usilovné práce se zásobami v lihovaru, mezi které patřily i sudy ještě z roku 1970. Jelikož jde o první a základní linii whisky této značky, nese v sobě klíčové prvky – jde o kvalitní single malt whisky bez filtrace a barvení, ktorá zraje v rozmanitých sudech. Patří zde:

10 letá GlenAllachie Cask Strength Whisky
12 letá GlenAllachie Cask Strength Whisky
15 letá GlenAllachie Cask Strength Whisky
18 letá GlenAllachie Cask Strength Whisky
21 letá single malt whisky GlenAllachie Cask Strength Whisky
25 letá whisky GlenAllachie Cask Strength Whisky

Speciálně bychom vás však chtěli upozornit právě na nejnovější přírůstek - v pořadí již 5. vydání (nebo pokud chcete batch 5) výše uvedené 10-leté The GlenAllachie Cask Strength Single Malt Whisky. Ta původně mezi základní "vlajkové" whisky od The GlenAllachie ani nepatřila.

The GlenAllachie Single Malt Cask Strenght 10 rokov

Vznikla totiž náhodou, když v roce 2017 Billy Walker kontroloval sudy s ročníky 2007 a 2008. Vyváženost a hloubka vzorků whisky z těchto sudů ho tak nadchla, že se ji okamžitě rozhodl přidat mezi základní whisky od The GlenAllachie. Od té doby vzniklo již několik jejich vydání, které sbírají jedno ocenění za druhým. Její vydání č. 3 získalo ocenění Nejlepší skotská Speyside Single Malt Whisky v soutěži World whisky Awards 2020. A hned na další rok získalo 4. vydání této whisky ve stejné soutěži ještě významnější ocenění – Nejlepší single malt whisky na světě.

2. Single Cask

Whisky v minimalistickém a elegantním bílém balení poutá už na pohled. Pochází z těch nejlepších sudů, jaké Billy Walker v zásobách svého lihovaru našel. Tyto whisky jsou ukázkou jedinečného vlivu dřeva na chuťový profil whisky. Na Svetnapoju.cz najdete z této linie opravdový poklad – luxusní 30 letou skotskou whisky The GlenAllachie 1990 Virgin Oak Single Cask. Musíte být však rychlí, neboť z této linie whisky existuje jen omezený počet lahví a také zásoby v našem skladu jsou proto velice skromné.

3. Wood Finish

Wood Finish je speciální linie whisky, která závěrečně zrála v různých druzích sudů. Ty z početné a již zmíněné 50-tisícové zásoby sudů v lihovaru osobně vybíral Billy. Pocházejí z různých Bodegas a lihovarů, které mají stejnou vášeň pro dřevěné sudy jako v GlenAllachie.

Výsledkem je několik různých whisky se závěrečným zráním v dřevěných sudech po portském víně, muškátovém víně, po žitné whisky a v PX sudech po španělském sherry Pedro Ximénez.

4. Virgin Oak

Tato linie je opět výsledkem zrání whisky v různých druzích sudů – tentokrát však jde o nové, panenské dubové sudy pocházející z různých zemí. Billy Walker ní dokazuje jak nové dubové sudy pocházející v různých zemích světa, dokáží ovlivnit výslednou chuť whisky. U nás zatím ještě není dostupná, a tak ji uvádíme jen informačně. Uvidíme však, co přinese budoucnost a jednoho dne ji možná najdete i na Svetnapoju.cz.

Newsletter