10 tipů na experimentální whisky, které vás okouzlí

Připravili jsme si pro vás seznam deseti nejzajímavějších experimentálních nebo jinak řečeno netradičních whisky z Irska, Skotska a Japonska. Ohromí klasiků, expertů ale i nováčky ve světě whisky.

Určitě se vám někdy stalo, že jste chtěli vyzkoušet něco nového, objevit nové chutě, vůně a nechat se překvapit. Totéž si řekli i lidé z různých whisky destilériek po celém světě. Proto vzali své nejlepší pití a rozhodli se ho dokončit v neobvyklých, zajímavých nebo zřídka vídaných sudech.

Každá whisky z tohoto seznamu je něčím výjimečná a jedinečná. Pokud se rozhodnete překonat stereotyp klasických whisky a vyberete si z těchto nejneobvyklejších sudových whisky široko daleko, určitě nebudete litovat.

1) The Irishman Founder's Reserve Caribbean Cask Finish

Přemýšleli jste už nad tím, jak může chutnat kombinace rumu a whiskey? Už více nemusíte přemýšlet! Tato skvělá irská whiskey, nejprve zrála v amerických dubových sudech a následně dozrávala v tropických karibských sudech z ostrova Sv. Lucia (přesněji 6 měsíců v sudech po skvělém rumu Chairman's Reserve).

Jde o velmi výjimečnou whiskey vyrobenou v limitovaném množství 12 sudů, z každého z nich se přitom naplnilo do 380 lahví, což z ní dělá ještě raritnejší kousek. Každá láhev této whiskey je individuálně očíslovaná a nese podpis Bernarda Walshe.

Vůně: exotický rum, meruňky, letní ovoce
Chuť: výbuch tropického ovoce a energických koření
Závěr: fíky, banány a dub okořeněný typicky karibským způsobem

2) Writers Tears Florio Marsala Cask Finish

Limitovaná edice třikrát destilované přirozeně nefiltrované a nezadymovanej whiskey Writers Tears Florio Marsala Cask Finish. Tato whiskey vznikla smícháním Single Pot Still a Single Malt whiskeys, které zrály v amerických ex-bourbon sudech. V návaznosti na to whiskey projde 12-měsíčním závěrečným zráním ve speciálních dřevěných Hogshead sudech po víně Marsala z krásné italské vinice Florio na Sicílií. Whiskey Writers Tears Florio Marsala Cask Finish je naplněna do lahví s 45% obsahem alkoholu (o 5% vyšším, než jste zvyklí při jejím originální verzi Writers Tears) a je zabalena do atraktivní dárkové krabičky.

Vyrobena v limitovaném počtu 2430 lahví!

Vůně: bohatá vůně zlatého sirupu a ovoce ze sadu, tóny Maršálských vína
Chuť: karamelizované jablka, kořeněných oříšků a květového medu
Závěr: závan mořského vzduchu přímo ze sicilských pohoří

3) The GlenAllachie 13 letá Rioja Wine Cask Finish

Limitovaná edice 13-ročej Single Malt whisky GlenAllachie Rioja Wine Cask Finish s vynikající chutí. Zraje 11 let v ex-bourbon amerických dubových sudech v oblasti Speyside a následně 2 roky dozrává v ex-wine Barrique sudech v oblasti Rioja na severu Španělska. Tato whisky patří do série Wine Cask. Rioja je jedna z nejuznávanějších vinařských oblastí Španělska a je známá tím, že produkuje úžasně a exotické chutě vín. Tento zlatý Single Malt získal svůj ořechový, medový a ovocný charakter z ex-wine Barrique sudech. Není filtrována a má přírodní jantarovou barvu. Láhev je v pěkném dárkovém balení.

Barva: jantarová
Vůně: ječmen, med, maliny, květiny, koření, ořechy
Chuť: pomeranč, grapefruit, ořechy, arašídové máslo
Závěr: karamel, lékořice, příjemný

4) Glengoyne Cask Strength Batch 8

Glengoyne přichází s osmým vydáním Cask Strength. Tyto lahve ukazují typický bohatý a silný profil whisky Glengoyne, a proto jsou vždy velmi populární. Glengoyne se označují za tu nejpomalejší destilérka. Vědí, že jejich trpělivost bude odměněna. Každou minutu co stráví jiná whisky v kotli, whisky Glengoyne tam strávil tři.

Cask Strength je skotská single maltka z regionu Highland, lahvovaná v plné síle a v té nejčistší podobě. Nezkrotná a nespoutaná. Jakoby jste pili přímo ze sudu! Whisky batch 8 zrála z jedné třetiny v sherry sudech, ze dvou třetin v bourbonových sudech. A výsledek? Kořeněné brnění, které ustupuje robustním tónem zralých banánů sušieniok a skořice.

Vůně: lákavá, sladová s jablečným koláčem, broskve, vanilka, muškátový ořech, bílá čokoláda
Chuť: hustý zaoblený pocit v ústech, máslový karamelový popcorn, banán, měkký dub a ovoce
Závěr: dlouhý, letní ovoce, sušenky, kiwi

5) Blandoch Samsara Single Malt

Samsara znamená znovuzrození. A tento vynikající blend byl vytvořen pravé u příležitosti znovuotevření Bladnoch distiliery v oblasti Lowland. Ačkoli nemá označení věku, je vytvořena minimálně z 8 ročních whisky. Na zrání se používají bourbonové a kalifornské sudy z červeného vína.

Barva: měděné zlato
Vůně: vanilkový krém, květiny, čerstvě nasekané jablka
Chuť: hustý vanilkový fondán, sladká květinová tráva
Závěr: dlouho zůstává v ústech osvěžující citrusová chuť

6) Glen Scotia Festival Release 2021

Limitovaná edice 10-leté Single Malt festivalové skotské whisky Glen Scotia Campbeltown Malts Festival Edition 2021 zraje v dubových ex-bourbon sudech a posledních 5 měsíců v ex-bourbon sudech. Díky dozrávání v sudech po červeném víně whisky získala velmi chutné ovocné a kořenité tóny. Na celý vznik této whisky v lihovaru Glen Scotia dohlížel manažer a hlavní palírna McAlister. Tato whisky byla vytvořena na příležitost každoročního festivalu Campbeltown Malts ve Skotsku. Láhev je zabalena v dárkové krabici.

Barva: jantarová
Vůně: červené hrozny, nektarinka, elegantní
Chuť: jablka, červené ovoce, mléčná čokoláda, třtinový cukr
Závěr: čokoláda, želé, fondán

7) Kamiki Sakura Wood Whisky

Kamik Sakura Wood je první whisky na světě zrající v sudech z raritního cedrového a sakurového dřeva. Rovněž je to zároveň první whisky na světě, která zrála až ve třech typech sudů - nejdříve zrála v dubovém, podruhé v cedrovém a nakonec v sakurovom sudu.

V základě ukrývá originální a vysoce hodnocenou japonskou blended malt whisky Kamik. Ta vzniká z pečlivě vybíraných japonských ječných whisky smíšených s nejlepšími whisky z celého světa a japonskou pramenitou vodou. Je to výjimečná whisky, kterou rozhodně stojí za to ochutnat!

Vůně: zralé banány, kandované kaštany. skořice a náznak borovice, hřejivě dřevitá
Chuť: dřevitá, santalové dřevě a jemné koření, sladké třešně, tóny jarních květin
Závěr: s trochou vody se rozvíjejí tóny ibišku a tureckých bonbónů lokum

8) The Quiet Man 12 letá Bordeaux Cask

Limitovaná edice irské whiskey The Quiet Man 12-letá Single Malt Bordeaux Cask Finish, která nejdříve dlouhých 12 let zrála v sudech po bourbonu a následně ještě 8 měsíců závěrečně zrála ve francouzských dubových sudech po červeném víně Bordeaux, které jí dodaly výjimečný finiš.

Barva: rubínově červená
Vůně: černé třešně a lékořice
Chuť: bohatá chuť červeného bobulového ovoce, citrusy, vanilka, máslový karamel
Závěr: sušené ovoce, koření a čokoláda

9) Tamdhu 12 letá Sherry Oak Casks

Bohatá a elegantní single malt whisky Tamdhu zrála exkluzivně v těch nejlepších Oloroso sherry sudech po dobu 12 let. Sherry whisky ze Speyside jsou vždy vynikající s ovocnými a kořenitými tóny. Toto vzácné dřevo dodává whisky dvě skvělé věci - barvu a chuť.

Destilérka Tamdhu byla založena v roce 1879 na břehu řeky Spey. Od tehdy se každá whisky vyrábí se stejnou péčí - počínaje vodou čerpanou z jejich vlastních pramenů.

Vůně: skořice, čerstvý sladký dub, stopy máty
Chuť: měkká s tóny banánu, ječmeni, sušenek, sherry dřeva
Závěr: dlouhý a vyvážený, koření, sušené ovoce s troškou rašelinového kouře

10) The Whistler Single Malt PX I Love You

Irská single malt whiskey Whistler P.X. I Love You je fantastickým příkladem spojení sherry Pedro Ximénez (PX) a vlivu, které mají sudy po tomto foritfikovanom víně na výjimečnou irskou single malt whiskey. Whisky Whistler Single Malt PX I love You je 100% ječná whiskey, prvotně zrající v sudech po bourbonu a následně dozrávající nejméně 9 měsíců v PX sudech, během nichž do sebe vtáhla lahodné sherry tóny.

Nefiltrovaná.
Bez přidaných barviv.

Vůně: fantastické sherry tóny, sušené bobulovité ovoce, rozinky, třešně, žluté rozinky, kandovaný pomeranč a hnědý Demerara cukr
Chuť: dřevitý úvod s viskózní a ostrou chutí, sušené ovoce, hnědý cukr, vlašské ořechy, citrusy a náznak kůže
Závěr: vlašské ořechy, sušené ovoce, jemně dřevitě-trpké tóny směřující k dlouhému suchému závěru s jemným náznakem tmavé čokolády

Newsletter