Old Tom Gin

( 4 produkty )
Filtrování
cena do:
669
1719
Řazení
Na stranu
filtr produktů

Říká se, že legend o tom, jak vznikl Old Tom gin je více než příběhů od Marvelu. Faktem však zůstává, že stopy příběhu ginu s nálepkou Old Tom vedou až do Holandska. Nizozemci vyráběly první druhy ginu již kolem roku 1500 a později tuto tradici přinesli do Británie.

Prvopočátky destilace však nebyly vůbec kvalitní a alkohol, který nazývali ginem, se skoro vůbec nedal pít. Měl silnou alkoholovou aroma a aby ho výrobci trochu "polidštilo" a zvýšili si profit, začali ho sladit cukrem. Když se později způsob destilace zdokonalil a vznikly dnes velmi oblíbené London Dry Giny, staré Giny druhu Old Tom z trhu téměř vymizely.

Revoluci zažili opět až před zlomem Milenio. Rozdíl mezi klasickým suchým ginem a ginem druhu Old Tom zůstal hlavně v aromatu. Zatímco suché Giny mají tvrdou jalovcové příchuť, Old Tom Giny si zachovaly svou sladkost a jsou jemnější. Vyhovují tedy i lidem, kterým moderní suchý gin nechutná.

Dalším výrazným rozdílem je barva. Zatímco většina ginů je čirá, některé Old Tom Giny nechávají výrobci dozrávat v dubových sudech a díky tomu získají jemné karamelové zabarvení.

A proč Old Tom? Jeden z příběhů říká, že původní zdokonalování destilace ginů měli ve starém Londýně na starosti dva mistři se stejným křestním jménem. A jelikož starší učil umění destilace mladšího, který si později založil svou značku, pojmenoval prý tento druh ginu po svém starším mentorovi, starém Tomovi- Old Tom.

Jiná verze hovoří o tom, že se jednou v kádi s destilovaným ginem při prvních pokusech vyrobit nový druh alkoholu utopil starý kocour (tomcat znamená anglicky kocour), proto si tento nápoj vysloužil právě přezdívku Old Tom. Pravdou zůstává, že symbol kočky dodnes najdete na mnoha lahvích s ginem druhu Old Tom.Nuž, stejně jako při vychutnávání si kvalitního alkoholu, ani při příbězích jeho vzniku se zřejmě fantazii meze nekladou ...

...zjistit více skrýt
Newsletter
shop roku