/
Bareksten - bájne giny z norských lesů

Bareksten - bájne giny z norských lesů

5 min.
14. 07. 2023
Bareksten - bájne giny z norských lesů

Historie značky

Značka Bareksten je neznámým pojmem, a proto vám chceme vyprávět její příběh, který je zároveň příběhem člověka, který chtěl ve světě alkoholu vytvořit něco jedinečného. Stig Bareksten je zodpovědný za jedinečné giny a lihoviny Bareksten. Od pohledu je tento pán velmi zajímavý člověk. Pojďme se na jeho příběh podívat blíže.

S alkoholem se poprvé setkal, když jako dospívající námořník propašoval domů láhev rumu Stroh. Podle mladého Stroha chutnal příšerně, ale právě v tomto období se probudil jeho zájem. Po přestěhování do Osla a následném absolvování barmanské školy BAS v Londýně v polovině 90. let se jeho barmanské dovednosti staly místní atrakcí a vynesly mu titul norského mistra za barem. Dvakrát. Většinu času však strávil cestováním, navštěvováním výrobců, rozhovory s lihovarníky a experimentováním se získanými znalostmi.

Během svých barmanských let, během nichž pracoval také jako ambasador značek v oboru, měl možnost navštívit mnoho palíren po celém světě. Vždy ho zajímal příběh, který se za značkami skrývá, a to, jak ingredience a výrobní postupy ovlivňují chuť produktu. Po mnoho let destiloval nejrůznější květiny a kořeny ve vlastní kuchyni, většinou v noci, když ostatní členové rodiny spali. Díky těmto zkušenostem.

Fascinace sklizní začala při zakládání a práci ve společnosti Det Norske Brenneri v Grimstadu na jižním pobřeží Norska. Zde vyvinul své první komerční lihoviny založené na nejrůznějších produktech, které našel na vrcholcích hor a v hlubokých lesích, za autobusovými zastávkami a na kruhových objezdech v centru Osla. V roce 2015 objevil opuštěnou továrnu na biopaliva vedle letiště Flesland v rodném Bergenu a založil si vlastní obchod.

Tehdy Stig našel v jedné knize recept z poloviny 19. století a začal s ním pracovat. Postupem času vytvořil to, čemu říkáme základní řada ginu Bareksten. Byla pravděpodobně tradičnější než většina toho, co se běžně klasifikuje jako tradiční. Stal se z něj autentický, téměř staromódní gin. Ale byl to fantastický výchozí bod. Vývoj prvního produktu Oss Craft Distillery trval téměř pět let, než byl uveden na trh. Než se našel Bareksten Gin a Stig se konečně odvážil dát na lahve své jméno, proběhlo nejméně 250 destilací!

Dalším prodejním aspektem je, že značka vychází ze Stiga jako osoby. Cestuje po světě, aby vyprávěl svůj příběh, podle něj se lidé rádi setkávají s člověkem, který za značkou stojí; je skutečný, a ne vytvořený marketéry. Výrobek odráží Nory - s "temným" výrazem, ale s hravou duší. A když konzumenti ginu zjistí, že obsah chutná stejně elegantně, jako vypadá obal, získá si je. A my jsme přesvědčeni, že si získá i vás!

Seznamte se s řadou ginů a lihovin Bareksten!

Bareksten Botanical Gin

Gin se destiluje v malých šaržích, což vede k velmi silnému produktu se vznešeným ovocným výrazem. Má tradiční základní linii, ale najdete v něm i tóny lesních borůvek, brusinek, rebarbory, květu černého bezu, máty a dalších 20 různých ingrediencí.

Díky dlouhým hodinám denního světla, teplým dnům a chladným nocím má Norsko snad nejlepší podmínky na světě pro pěstování bylin a lesních plodů. V okolí lihovaru roste 18 z 26 rostlinných ingrediencí použitých v lihovině Bareksten. Základní produkt, kterým jsou brambory, pochází rovněž z místních zdrojů.

Ocenění, která tento gin získal ihned po uvedení na trh, hovoří za vše, a sice: Dvojitá zlatá medaile v soutěži San Francisco World Spirits Competition - 2017, a úspěch zopakoval i v roce 2020.

Bareksten Old Tom Gin

Bareksten se inspiruje norskými lesy, severskými a organickými bylinami, bramborami a bobulemi, které tvoří základ jedinečné chuti tohoto ginu.

Old Tom Gin je o něco sladší než ostatní giny Bareksten, s jemnějšími nuancemi a mírným vlivem jalovce v chuti. Na nose je patrné výrazné zemité aroma a květinové tóny.

Chuť je plná s příjemným kořeněným závěrem. Jemná sladkost a ovocné tóny přetrvávají až do konce. Lahve jsou plněny na 44 % alkoholu.

Bareksten Botanical Aquavit

Bareksten Botanical Aquavit se vyrábí z bramborového lihu ochuceného klasickými rostlinnými přísadami, jako je kmín, fenykl a anýz. Poté 24 měsíců odpočívá v ex-sherry sudech Oloroso.

Tradiční nápoj aquavit pochází z latinského aqua vitae, což znamená voda života. První písemná zmínka o něm pochází z Norska z roku 1531. Nápoj se používal jako všelék na zažívací potíže a podával se hlavně při skandinávských oslavách a hostinách.

Destilát se stáčí do lahví s obsahem alkoholu 46 %. Nejlepší způsob, jak si tento nápoj vychutnat, je pomalu ho popíjet, zejména po dobrém jídle.

Bareksten Navy Strength Gin

Úchvatný a dramatický Bareksten Navy Strength Gin se dodává také ve formě s vysokým obsahem alkoholu.

Gin je vyroben z těch nejlepších ingrediencí, jako jsou: bobule jalovce, kořen anděliky, kořen lékořice a další tajemné byliny. Tento gin má velmi bohatou a komplexní chuť, která se vyznačuje jemnými tóny citrusových plodů a koření. Navíc je pro něj charakteristický vysoký obsah alkoholu, který dosahuje 58 %.

V roce 2022 byl tento gin oceněn v soutěži London Spirits Competition - získal úžasných 98 bodů a stal se Ginem roku.

Bareksten Illsint Absinth

Bareksten Illsint Absinth je vyroben z rostlinných látek a má hlavní vlastnosti pelyňku (Artemisia Absinthium) a také vlastnosti některých léčivých a kulinářských bylin. Základem absintu je anýz a koření, které mu dodávají příjemně sladkou a krémovou chuť.

Vzhledem k vysokému obsahu alkoholu nedoporučujeme pít absint čistý! Doporučujeme pít ho tradičním způsobem.

Nalijte 25 ml absintu do sklenice a na okraj sklenice položte děrovanou lžičku. Poté na lžičku položte kostku cukru a pomalu ji zalévejte studenou vodou, dokud se cukr nerozpustí. Absint během tohoto procesu zbělá, což je normální. Na zdraví!

Na videu níže můžete vidět samotného Stiga Barekstena a jeho ochutnávku Bareksten Botanical Aquavit:

Pokud chcete pro sebe nebo své blízké zakoupit něco jedinečného od společnosti Bareksten, neváhejte! Stačí kliknout zde a můžete si hned objednat!

Bareksten Old Tom Gin 0,7l
7072431500193
0.7 l
44 %
Na skladě
Na skladě
1 072 Kč
Bareksten Illsint Absinth 0,5l
7072431500155
0.5 l
60 %
Na skladě
Na skladě
955 Kč
Na skladě
Na skladě
556 Kč
Bareksten Botanical Aquavit 0,7l
7072431300021
0.7 l
40 %
Na skladě
Na skladě
1 023 Kč
Bareksten Botanical Gin 0,7l
7072431500070
0.7 l
46 %
Na skladě
Na skladě
1 028 Kč
Bareksten Navy Strength Gin 0,7l
7072431500186
0.7 l
58 %
Na skladě
Na skladě
1 149 Kč
Doporučujeme vám přečíst si také
Alkohol jako vánoční dárek: 28 tipů, se kterými sklidíte pochvalu
Alkohol jako vánoční dárek: 28 tipů, se kterými sklidíte pochvalu
Exkluzivní alkohol jako dárek na Vánoce je vedle sprchových gelů, ponožek a oblečení překvapivě výborný tip na dárek pro muže i pro ženu. Darování alkoholu nese v sobě eleganci, projev dobrého vkusu a pozornosti. Vždyť právě ta odráží naši všímavost a milý zájem o obdarovaného. Zároveň se láhev exkluzivního alkoholu výborně hodí i k svátkům, kdy má většina z nás volno. Obdarovaný se tak může i…
Lacný alkohol v útrobách ruinových krčiem. V Budapešti sa pije štýlovo
15. 02. 2019
Lacný alkohol v útrobách ruinových krčiem. V Budapešti sa pije štýlovo
Alkohol a Budapešť jednoducho idú dokopy. Bývalé centrum monarchie je v súčasnosti mestom barov a lacného pitia, z ktorého však neustále dýcha história. Neraz sa počas poriadnej párty v Budapešti môžete prichytiť pri tom, ako pijete pivo v polorozpadnutej krčme.   Nočný život v hlavnom meste Maďarska je v neustálom pohybe. Pulzujúce štvrte lákajú skupinky domácich a turistov na tradičné jedlo a…